PAS „Daugavpils siltumtikli“

 Daugpilis, Latvija

2022

DAUGPILIS RUOŠIASI VANDENILIO DEGINIMUI

 

2021 m. gegužės mėn. Tarybos ir Europos Parlamento derybininkai pasiekė preliminarų politinį susitarimą, kuriuo teisės akte nustatomas tikslas iki 2030 m. grynąjį išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį sumažinti bent 55%, palyginti su 1990 m. lygiais. JAV planuoja sumažinti 50%. Galutinis tikslas, kad iki 2050 m. būtų užtikrintas neutralus ES poveikis klimatui.

Šiandien Lietuvoje aktyviai diegiamos biokuro deginimo technologijos, bet statyti tokius katilus, pikinių apkrovų padengimui – nėra labai gera idėja, kadangi dirbant katilui 2 mėnesius per metus, jo atsipirkimo laikotarpis yra labai ilgas. Kas gi lieka? Rekonstruoti esamus dujinius katilus vandenilio deginimui.

 

Tyrimų bendrovė „Bloomberg NEF“ paskelbė ataskaitą „Vandenilio energetikos perspektyvos“. Ataskaitoje sakoma, kad iki 2050 m. vandenilis gali būti gaminamas, naudojant saulės ir vėjo energiją, o jo kaina būtų 0,8–1,6 JAV dolerių už 1 kg. Tai apytiksliai atitinka dabartines gamtinių dujų kainas naftos ekvivalentu (6–12 USD už milijoną BTU).  Kas vyks rytoj? Gamtinių dujų dujotiekiai ir saugyklos bus naudojamos vandenilio ir gamtinių dujų mišinio transportavimui. Tuo pačiu metu vandenilis gaminamas tiek naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius, tiek ir iš gamtinių dujų gamyklose, kuriose bus surenkamas ir kaupiamas anglis, t.y. vandenilio gaminimo procesas vyks be anglies dioksido išmetimo.

 

Palaipsniui vandenilio ir gamtinių dujų santykis keisis link vandenilio. Dabartiniu metu vykdomi bandymai, kurie parodo, kad mišinys, kuriame yra 20% vandenilio ir 80% gamtinių dujų, yra saugus ir nereikalauja katilo konstrukcijos pakeitimų („HyDeploy“, Didžioji Britanija). Bandymai atliekami vamzdynams, katilams ir viryklėms. 2025 m. Didžioji Britanija planuoja uždrausti montuoti katilus, kurie nepritaikyti („nepasirengę“) vandenilio deginimui. Vėliau (nuo 2025 m.) katiluose turėtų būti sumontuotas degiklis vandenilį deginti ir nauja automatika, nes vandenilio liepsna nėra matoma ir negeneruoja elektrinio signalo degiklio įjungimui/ išjungimui.

 

Ką šiandien PAS „Daugavpils siltumtikli“ daro su dujiniais katilais?

Kadangi šiandien pigiausias „pilkasis“ vandenilis, kurį gaminant kenksmingi išmetimai patenka į atmosferą, kainuoja 2 USD už 1 kg (beveik dvigubai brangiau nei gamtinės dujos), jie maksimaliai didina esamų dujinių katilų efektyvumą.

 

PAS „Daugavpils siltumtikli“ paskelbė atvirą konkursą dujinio katilo NVK didinimui iki 105% (čia ir toliau NVK reikšmės nurodomos, skaičiuojant pagal apatinį gamtinių dujų šiluminingumą), tuo pat metu NOx emisijos naudojant gamtines dujas turi sumažėti nuo 100 mg/Nm3 iki 50 mg/Nm3.

 

Konkursą laimėjo UAB „Gandras Energoefektas“. Visi Užsakovo reikalavimai dėl katilo efektyvumo didinimo ir NOx emisijų sumažinimo buvo įvykdyti. Buvo pasiektas 117% efektyvumas katilui dirbant 70% našumu ir 105% efektyvumas prie 100% katilo našumo. NOx emisijos prie 100% katilo našumo sumažėjo iki 48 mg/Nm3. Tuo metu grįžtamo  tinklo vandens temperatūra yra 45°C, o išmetamųjų dūmų temperatūra neviršijo 30°C.

 

Šiai dienai UAB „Gandras Energoefektas“ sumontavo keturis tokius dūmų šilumos utilizavimo įrenginius 15 MW (2 vnt), 9,2 MW ir 5,2 MW katilams Daugpilyje, Latvijos Respublikoje. Visi įrenginiai patvirtino nurodytas sutartyje charakteristikas (NVK ir NOx emisijų lygį).

Šiuo metu Užsakovas vykdo konkursą dar vieno įrenginio, skirto 20MW galios katilui, pirkimui. Tai rodo, kad ši įranga atsiperka ir atneša pelną. Mūsų Užsakovo teigimu, tokio įrenginio atsipirkimo laikotarpis yra mažesnis nei 6 mėnesiai, atsižvelgiant į tai, kad dujų kaina Latvijoje yra mažesnė nei Lietuvoje.